Ceremonia Budzenia Lwa

Uroczystość nazywana Budzeniem Chińskiego Lwa to szczególne wydarzenie w życiu każdej szkoły Kung Fu, krzewiącej ducha tradycyjnych, chińskich sztuk walki. W IRBISie ceremonię tą 14 kwietnia przeprowadził Sifu Tomasz Chabowski.

Zgodnie z chińskimi wierzeniami, kulturą i tradycją lew przynosi szczęście, bogactwo oraz pomyślność. Ceremonia Budzenia Lwa połączona z pokazem Tańcem Lwa odprawiana jest w Chinach na wszystkich ważnych uroczystościach, przy okazji otwarcia różnych instytucji, w tym także banków czy restauracji. Grupa osób potrzebnych do przeprowadzenia ceremonii składa się z dwóch tancerzy oraz orkiestry (bęben, talerze, gongi).

Chińskie lwy dzielimy przede wszystkim na lwy północne i lwy południowe. Istotną rolę odgrywają tu także kolorystyka oraz symbolika. Podstawowe kolory to: żółty (oznaczający żywotność), czerwony (odwaga) i zielony (przyjaźń).

W Szkole Sztuk Walki IRBIS dzięki pomocy Sifu Tomasza Chabowskiego, Sabiny Goraj-Chabowskiej oraz ich uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły Lung z Wieliczki, w dniu 14 kwietnia przeprowadzona została Ceremonia Budzenia Chińskiego Lwa. IRBISowy lew ma czerwony kolor, czarną brodę i czarne zdobienia na ogonie i talii. Nawiązuje do czczonej w Chinach ważnej postaci historycznej, bohatera, patrona szkół Kung Fu – generała Kuan Kunga (Guan Yu). Symbolizuje prawość, lojalność, odwagę oraz sprawiedliwość i nazywany jest „rozbudzonym” (honorowym) lwem (Xing Shi).

Uroczystość zakończyły pokazy Kung Fu przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Praca i zaangażowanie podopiecznych trenera Piotra Kowalika zostały docenione przez Sifu Tomasza Chabowskiego oraz nagrodzone brawami przez obecnych na ceremonii gości.

Zapraszamy do galerii:  Ceremonia Budzenia Lwa

Ostatnie wpisy: