Grupa Tai Chi zaprasza na treningi

Każdego ranka w Chinach miliony ludzi ćwiczą Tai Chi/Qi Gong. Spotkać ich można w parkach, przy akwenach wodnych, w domach czy ogrodach. Są to osoby w różnym wieku i o różnej kondycji fizycznej.

Tai Chi jest formą gimnastyki leczniczej opracowaną w XI wieku w Chinach. Ten popularny systemem ćwiczeń połączonych z medytacją bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Jego główne cele to zdrowie i długie życie. Spokojne i płynne ruchy, którymi charakteryzuje się Tai Chi w optymalny sposób ćwiczą mięśnie, stawy i ścięgna oraz korzystnie wpływają na kręgosłup. Dużo uwagi zwraca się tu na prawidłowy oddech, dzięki czemu pojemność życiowa płuc jest lepiej wykorzystywana i więcej tlenu dociera do tkanek. Ćwiczenia Tai chi wykazują także wybitnie uspokajający wpływ na cały system nerwowy oraz poczucie wewnętrznej równowagi.

tai_chi_w_chinach

W opublikowanym na łamach „Psychomatic Medicine” artykule przytoczono wyniki badań nad wpływem Tai Chi na układ odpornościowy człowieka. W Instytucie Badawczym Medycyny Sportu w Pekinie przebadano 88 osoby w wieku od 50 do 89 lat. Aż 32-osobowa grupa od wielu lat uprawiała Tai Chi, pozostali natomiast nie mieli z tą formą ruchu żadnej styczności. Badania wykazały, iż praktykujący Tai Chi odznaczali się od pozostałych lepszą budową, sprawniej funkcjonującym układem krwionośnym i oddechowym oraz lepszą przemianą materii i budową kości.

Qi Gong to praktykowane w Chinach ćwiczenia z energią zwaną Qi (czyt. czi), która krąży również w ciele człowieka. Według starochińskiej medycyny i filozofii, aby przywrócić zdrowie należy przede wszystkim przywrócić swobodny przepływ energii Qi. Do jej odpowiedniego wzbudzenia, zgromadzenia oraz zharmonizowania służą spokojne, miękkie i płynne ruchy, wykonywane podczas specjalnych ćwiczeń Qi Gong.

Ćwiczenia Tai Chi/Qi Gong:

  • redukują stres
  • doskonalą ciało i umysł
  • dają kontrolę nad umysłem, ciałem, emocjami
  • poprawiają elastyczność i gibkość ciała
  • korzystnie wpływają na układy: krążenia, mięśniowy, kostny, trawienny
  • przywracają pogodę ducha, spokój wewnętrzny oraz poczucie szczęścia,
    siły i młodości

Serdecznie zapraszamy na treningi Tai Chi/Qi Gong do IRBISA
w poniedziałki i środy o godzinie 18:45 !!!

Zachęcamy również do odwiedzenia naszej galerii Tai Chi/Qi Gong.

Ostatnie wpisy: