Mistrzostwa Świata Wushu – Kanada

W dniach od 24 do 29 pażdziernika 2009 roku w Toronto (Kanada) zostały rozegrane jebileuszowe X Mistrzostwa Świata Wushu. Na specjalnie przygotowanym stadionie, który na co dzień jest lodowiskiem Kanadyjskiej Ligi Hokejowej NHL, startowało ponad 1000 zawodników z 80 krajów z całego świata.

Na tych prestiżowych zawodach nie zabrakło również Polskiej Reprezentacji. W jej składzie znaleźli się: Piotr Kowalik – zawodnik konkurencji Taolu (nanquan, nangun, nandao), Ewa Dynowska (zawodniczka), Igor Kołacin (konkurencja Sanda do 85 kg), Grzegorz Ciembroniewicz (szef ekipy), trener Taolu – Andrzej Topczewski oraz  Mirosław Barszowski – trener Sanda.

Poziom mistrzostw był wyjątkowo wysoki, a występ reprezentującego także Szkołę Sztuk Walki IRBIS Piotra Kowalika zaliczyć należy do bardzo udanych. W konkurencji nangun uzyskał on wysoką notę 9,20, co pozwoliło mu na zajęcie 24 lokaty na wśród około 50 zawodników z całego świata. W konkurencji nanquan uplasował się na 31 pozycji, w nandao na 22.

We wszystkich konkurencjach wyraźnie dominowali Azjaci. O pierwsze miejsca na podium walczyły przede wszystkim reprezentacje Chin, Hong Kongu, Makao, Japoni, Korei, Malezji i Indonezji. Z tymi reprezentacjami mogły konkurować jeszcze drużyny Rosji, Kanady i Iranu. Ostatnia z wymienionych ekip okazała się największym zaskoczeniem tych zawodów, bowiem po raz pierwszy sięgnęła po medale w konkurencjach form Taolu.

Szeroką widownię zgromadziły konkurencje wolnej walki Sanda. Tu  dominowali zawodnicy z Chin, Iranu i Rosji. Ku uciesze kibiców wiele walk w spektakularny sposób skończyło się przed czasem. Reprezentant naszego kraju Igor Kołacin w swoje drugiej walce zmierzył się z doświadczonym, wielokrotnym mistrzem Muslimem Salikhovem z Rosji. Polak przeprowadził kilka udanych akcji, jednak nie poradził sobie z tak mocnym przeciwnikiem, który ostatecznie stanął na najwyższym miejscu podium.

Zdjęcia z mistrzostw dostępne są w galerii „X Mistrzostwa Świata Wushu (Toronto, Kanada 2009)”.

Ostatnie wpisy: